De leraar is weer de pineut!

door Christien van Gool Voeg een reactie toe
519 keer bekeken , 1 keer vandaag.

VVD en CDA moeten voorlopig hun mond houden over ‘onderwijskwaliteit’ en ‘kenniseconomie’. Dat zegt Hannes Minkema in een artikel in Trouw van 7 juli 2010.  Een paar citaten:

“Het was minister Deetman die destijds de onderwijskorting invoerde. Niemand gaat het onderwijs in om het geld. Ja, wellicht om je brood te verdienen. Maar niet omdat de salarissen er goed zijn, want dat zijn ze niet.

 Al in 2005 stelde het ministerie van binnenlandse zaken vast dat tweedegraads vakdocenten in het voortgezet onderwijs maar liefst 10 procent onder hun marktwaarde verdienen, en universitair opgeleide eerstegraads docenten zelfs 23 procent. Beide beginnen hun carrière met een maandsalaris van rond de 1650 euro netto. En dat loopt dan elk jaar met 70 euro op. Tjonge. Bedenk daarbij dat het toekomstig kabinet de studieschuld van eerstegraads leraren wil verdubbelen van 15.000 tot 30.000 euro, en het collegegeld à 1700 euro voor hun masteropleiding (om een lesbevoegdheid te behalen) wil ’vrijlaten’, waardoor het wellicht verdubbelt of erger. Van dat toch al povere maandsalaris gaat dus nog zo’n 250 euro af. Ook als de beginnende leraar zich genoodzaakt ziet om parttime te werken. Het kan niet anders: mensen gaan om andere redenen het onderwijs in dan vanwege het geld. Omdat ze van lesgeven houden, omdat ze dol zijn op hun vak, omdat leerlingen helpen te leren een nobele en bevredigende bezigheid is. Fijn, jongens, die ’roeping’. Hartstikke goed. Maar al te goed is buurmans gek, en leraren hebben in de afgelopen decennia herhaaldelijk meegemaakt dat met hun salaris een loopje werd genomen. Al bij de vorige recessie, halverwege de jaren tachtig, betaalden leraren het gelag van de crisis.”

“Nu, bijna 30 jaar later, is er dan een nieuwe economische crisis. De Pavlov-reactie van CDA en VVD: bezuinigen op de leraren. Samen met de PVV stemden zij vorige week voor het achterstellen van lerarensalarissen bij de markt. Het is ook altijd hetzelfde: in crisistijd zijn leraren steevast de pineut, in tijden van voorspoed missen zij de boot. In verkiezingstijd is het onderwijs de getapte jongen; daags erna is het onderwijs het slachtoffer van bezuinigingen. Welk kabinet er ook komt: VVD, CDA en/of de PVV zullen er aan deelnemen. Alle drie hadden ze eerder de mond vol over het belang van goed onderwijs of over de kenniseconomie. Maar goed onderwijs begint en eindigt met het werven van goede leraren. Sterker nog: met de beste leraren die wij kunnen aantrekken.”

Het valt me op dat veel maatregelen die negatief uitpakken voor docenten of het onderwijs altijd worden genomen in vakantietijd (zie ook de maatregel over de examens)! Zullen ze in Den Haag denken dat docenten dan in het buitenland zitten en die oude kranten niet meer lezen zodat men zonder veel protest weer eens wat kan roepen en besluiten???

Lees het gehele artikel in Trouw en de reacties erop hier
Minder leraren, grotere klassen: zie VO-raad
Zie ook het standpunt van de VO-raad over mogelijke coalities
CAO-overleg gestaakt – geen CAO per 1 augustus
Hoe zien leerlingen het onderwijs: besteministervanonderwijs.nl

4 Reacties op “De leraar is weer de pineut!”

  1. Teja Bodewes zegt:

    Zoals nogal wat reacties in Trouw ook zeggen: het zijn niet alleen de rechtse partijen die boter op hun hoofd hebben.
    Toen Plasterk (PvdA)met zijn Actieplan Leerkracht kwam, dat investeringen in leraren zo veel meer op de lange baan schoof dan de commissie Rinnooy Kan voorstelde, heeft een groep leraren daar fel tegen geprotesteerd.
    Maar de tripartite (minister, bonden, VO-raad)gingen akkoord met een positieverbetering die pas in 2020 (!) voltooid zou zijn. Nu gebeurt dus precies dat waar we toen voor waarschuwden: andere economische/politieke omstandigheden, dus de toezeggingen voor die te lange termijn zijn weer verdampt.
    Als het de PvdA ernst was geweest met de bestrijding van het lerarentekort, had zij toen duidelijke financiële keuzes moeten maken. Er was geen crisis, dus geen excuus om die inhaalslag niet te maken.

    Wij leraren moeten het niet accepteren dat opnieuw de economische situatie van het land wordt aangegrepen!
    Word lid van LIA en denk, via onze site, mee over effectieve acties om onze rechtspositie (en daarmee de kwaliteit van het onderwijs) te verbeteren.

    Teja Bodewes
    http://www.lerareninactie.nl

  2. Hannes Minkema zegt:

    Dag Teja, in mijn artikel heb ik het woord ‘rechts’ vermeden, en niet voor niks. Ik heb juist de suggestie uit de weg willen gaan dat ‘rechts’ de exclusieve schuld toekomt voor het maltraiteren van de lerarensalarissen. Maar wel mag hardop gezegd worden dat het enkele dagen geleden VVD, CDA en PVV waren die als enige drie partijen in de Tweede Kamer met succes stemden voor een nieuwe bezuinigingsronde onder de leraren. Die schande komt hun deze drie partijen dus toe.

    Met je commentaar ben ik het trouwens helemaal eens. Ook ik heb Plasterk herhaaldelijk bekritiseerd om zijn slappe aftreksel van het rapport-Rinnooy Kan, en met name om zijn naïeve vertrouwen in de schoolbesturen dat ze het plan wel eens twaalf jaar lang braaf zouden uitvoeren.

    Nu ziet Plasterk zijn eigen Actieplan afgeschoten. Laten we hopen dat hij – of anderen – daar een wijze les uit leert: op de schoolbesturen kun je niet bouwen als het gaat om de bescherming of bevordering van het lerarenberoep, zolang dat hun (belasting)geld kost. Dat zal OCW toch echt zelf moeten doen.

  3. Marieke zegt:

    De leerling is de pineut. Van het regeringsbeleid, maar ook van de geringe actiebereidheid van zijn leraren. Hadden wij tien jaar geleden de boel eens goed platgelegd, dan zaten onze leerlingen nu wellicht in kleinere klassen en hadden betere leraren. Het zal o.a. van ons afhangen of de leerlingen die over een paar jaar naar school gaan beter of slechter onderwijs krijgen dan nu.

  4. Toon van der Ven zegt:

    Kom rechtstreeks van afstuderen van 35 van onze studenten, van wie er twintig het onderwijs in gaan. Het zijn prima mensen maar ze kunnen ook rekenen. Niemand gaat het onderwijs in om rijk te worden maar een goede boterham verdienen en je studieschuld afbetalen mag je als eisen wel stellen.

    Laten we niet in een rechts-/links-schuldvraag blijven hangen. We moeten gezamenlijk wat lawaai maken. Morgen spreek ik het Platform VVVO; ik zal dit thema ook aankaarten.

    Hoe zou Harm Beertema, BON-bestuurder en PVV-Kamerlid, dit trouwens aan zijn beide achterbannen uitleggen? Dit nadat Ad Verbrugge, BON-voorzitter, al eens zijn PVV-sympathie aangegeven heeft waar het onderwijsbeleid betreft.

    Enne .., die vakantieplanning voor wat betreft pikant onderwijsnieus van OCW was mij inderdaad ook opgevallen.

    Om Reve nog maar ’s te citeren: moedig voorwaarts, niet versagen!

Reageer